Parfémy sa skladajú z troch základných zložiek: alkohol, destilovaná voda a vonné oleje. Alkohol a destilovaná voda tvoria väčšinu parfému. Oleje tvoria samotnú vôňu parfému. Zaujímajú menšiu časť od jedného do štyridsiatich percent. Tento podiel vonných olejov sa nazýva koncentrácia vône. Ak je vysoká, vôňa sa javí intenzívnejšia ako menej koncentrovaný parfém a je možné ju vnímať dlhšie. Rôzne koncentrácie vôní spoznáte podľa ich názvov: od pútavej Eau de Parfum Intense po ľahkú Eau Fraîche.
Parfuméri rozdeľujú svoje parfémy do piatich kategórií koncentrácie vône, od najvyššej po najľahšiu. Nižšie vám vysvetlíme, aké presne sú, a dáme vám tipy, kedy a ako ich používať.
Klasická, dlhotrvajúca, univerzálna: parfumovaná voda obsahuje 10 až 14 % vonných olejov. Takúto koncentráciu vône ponúka väčšina výrobcov. Hoci je menej silná ako Eau de Parfum Intense, aj malé množstvo postačuje na jasne vnímateľnú vôňu. Počas teplých letných dní stačí naniesť niekoľko kvapiek na pokožku, na miesta, kde cítiť pulz. Takto vaša pokožka vôňu lepšie absorbuje a bude vás sprevádzať niekoľko hodín. Venujte pozornosť rôznym vôňam. Ak je zloženie skôr teplé, napríklad pižmový parfum, s nosením vône by ste mali počkať do jesene a zimy. V opačnom prípade je veľmi intenzívna. V chladných dňoch môžete na pokožku alebo oblečenie naniesť jedno alebo dve streknutia. Na textíliách môže vôňa vydržať niekoľko dní.
Tip: V chladných dnech si můžete dopřát aplikaci nejen na kůži, ale i na oblečení – to pak dokáže vonět i několik dní.
Intenzívna, pútavá, vzácna: Eau de Parfum Intense má najvyššiu koncentráciu vonných olejov s podielom viac ako 20 %. Ďalšie názvy pre ňu sú Extrait de Parfum alebo Absolu de Parfum. Keďže majú veľmi silnú vôňu, často ich dostanete bez rozprašovača a v malých fľaštičkách. Pri takejto dlhotrvajúcej vôni stačí niekoľko kvapiek za uši alebo na zápästie, aby ste si ju mohli vychutnávať celé hodiny. Keď je vonku teplo, už tak veľmi aromatická vôňa sa mnohonásobne zosilní a okolie ju môže vnímať aj na niekoľko metrov. Preto sú Eaux de Parfum Intenses vhodné na chladné ročné obdobie alebo na večerné podujatia. Čo napríklad opulentný oudový parfém, ktorý vás v zime zahreje svojím drevitým a zmyselným charakterom?
A pozor: Když je venku teplo, už tak velmi intenzivní aroma mnohonásobně zesílí a okolí jej vnímá i na několik metrů. Tento typ vůní je proto vhodný spíš pro chladné roční období nebo k večerním událostem. Vyzkoušejte například opulentní oudový parfém, který v zimě zahřeje svým dřevitým a smyslným charakterem.
Vhodná na každodenné použitie, nekomplikovaná, lacná: Eaux de Toilette sú o niečo ľahšie ako Eau de Parfum. Je to preto, že koncentrácia vône je znížená na 6 až 10 %. To má vplyv na cenu: vonné oleje sú v porovnaní s alkoholom a destilovanou vodou pomerne drahé. Ak sa odstránia zložky vonného oleja, klesne aj cena celej vône. Toaletné vody sú preto lacnejšie ako parfumované vody. Na oplátku je vôňa o niečo slabšia a nevydrží tak dlho. Toaletné vody sú vhodné najmä na každodenné použitie. Dve až tri streknutia a vôňa vás bude nenápadne hladiť.
Tip:Našli ste novú parfumovanú vodu, ale je pre vás príliš drahá? Chvíľu počkajte, pretože výrobcovia zvyčajne uvedú na trh rovnakú vôňu trochu neskôr ako lacnejšiu toaletnú vodu.
Svieža, ľahká, krátkodobá: kolínska voda s koncentráciou vône 3 až 5 % je ľahká a vzdušná, pretože podiel vonného oleja je veľmi nízky. Vyparuje sa len niekoľko hodín po tom, čo ste ju naniesli. To z nej robí vhodného spoločníka na letné mesiace, keď vás jej vôňa osvieži a dodá vám jemnú vôňu. Keďže ju používate častejšie, kolínske vody zvyčajne dostanete vo väčších fľaštičkách. Patria tiež do skupiny vôní, ktoré sú telu blízke. To znamená, že ju ostatní vnímajú, len keď vás napríklad objímajú alebo sa vás dotýkajú. Ak teda hľadáte jemnú vôňu, kolínska voda je vhodnou voľbou.
Prchavá, jemná, letná: žiadna vôňa nie je ľahšia ako Eau Fraîche, pretože koncentrácia vône je tu len 1 až 3 %. Používajú sa aj názvy Eau de Solide a Splash Cologne. Eaux fraîche spravidla vychádzajú v teplých mesiacoch ako letný variant intenzívnejších parfumovaných vôd. Pôsobia dojmom parfumovanej vody a v okamihu sa vyparujú. Na pokožke vydržia len niečo vyše hodiny; na oblečení zostávajú o niečo dlhšie.
Tip: Eaux Fraîches sú oveľa jemnejšie ako ich koncentrovanejší bratia parfémy. Pôsobia mimoriadne prirodzene – a pohladia vás len jemnou predstavou vône.
História parfumov siaha ďaleko do minulosti. Už v starovekom Egypte ho kňazi používali na uctenie svojich bohov – a vyhriatymi vonnými zmesami napĺňali celé chrámové komplexy. Týmito prvými parfémami sa natierali aj samotní faraóni.
V 17. storočí sa vo Francúzsku rozmohol obchod s parfémami. V tomto období sa totiž hygiena tela vodou odsudzovala. Spoločnosť verila, že cez vodu sa do tela dostanú choroboplodné zárodky a poškodia ho. Preto sa najmä šľachta umývala vonnou vodou – Eau de Parfum, aby zakryla telesné pachy. Keďže je však táto voda vzhľadom na koncentráciu vonných olejov pomerne drahá, vtedajší parfuméri vyvinuli vonnú vodu s nižšou koncentráciou olejov: Eau de Toilette. Je lacnejšia, a preto je dostupná aj pre menej majetných ľudí.
Koncentrácia vône Eau de Cologne pochádza z 18. storočia. Jej vynálezcom je Johann Maria Farina. Chcel vytvoriť vôňu, ktorá pripomína talianske jarné ráno a sviežosťou prehluší stále prevládajúci zápach ľudí, potu a odpadu. Namiesto ťažkých kvetinových esencií, ktoré boli dovtedy bežné, Farina používal iskrivé vône, ako je bergamot, limetka a grapefruit v nízkej koncentrácii. Tento výtvor nazval "Eau de Cologne" podľa svojho adoptívneho rodného mesta Kolín nad Rýnom. Odvtedy sa tento termín vyvinul ako označenie pre vône s určitou koncentráciou vône, bez ohľadu na ich vonné zložky.
Vonné koncentrácie Eau de Parfum Intense a Eau Fraîche sú novšie výtvory, ktoré riešia protichodné potreby. Zatiaľ čo Eau de Parfum Intense má mimoriadne intenzívnu vôňu, a tak otvára svety vôní kvapku po kvapke, Eau Fraîche neobsahuje takmer žiadne vonné oleje. Je určená ako osviežujúca voda a dodá vám ľahkú, sviežu vôňu.
Eau de Parfum alebo skôr Eau de Toilette? Tu sa dozviete, čo znamenajú početné skratky a odpovede na najčastejšie kladené otázky o koncentráciách vôní.
Skratka EdP znamená Eau de Parfum.
Skratka EdT znamená Eau de Toilette.
EdC je skratka pre Eau de Cologne (kolínska voda).
Rozdiel spočíva v koncentrácii vône. Eau de Parfum s obsahom 10 až 14 % vonných olejov má vyššiu koncentráciu ako Eau de Toilette. Tá má zase koncentráciu 6 až 10 %, a je teda koncentrovanejšia ako Eau de Cologne, ktorá má len 3 až 5% obsah vonných olejov.
Eau de Parfum má vyššiu koncentráciu vonných olejov ako Eau de Toilette, a preto sa považuje za kvalitnejšiu. Ponúka intenzívnejšiu a dlhšie trvajúcu vôňu.
Rozdiel v cene medzi Eau de Parfum a Eau de Toilette je spôsobený koncentráciou vône. Eau de Parfum je koncentrovanejšia. To znamená, že potrebuje aj viac vzácnych vonných olejov ako toaletná voda, čo sa odráža v cene.
Z hľadiska trvanlivosti má náskok parfumovaná voda. Vďaka vyššej koncentrácii vône v porovnaní s toaletnou vodou vydrží podstatne dlhšie.