Ku každému nákupu vzorček zadarmo     Doprava zadarmo od 49 €      Doručenie za 1 až 3 pracovné dni

Aplikácia make-upu: Krok za krokom

Dokonalý základ!
Túžite po žiarivej pleti, ktorá s vrstvami make-upu nepôsobí ako maska? To je jednoduché. Pokiaľ zvolíte vhodný odtieň a textúru make-upu, vaša pleť bude pôsobiť úplne prirodzene. A my vám prezradíme, ako ten dokonalý make-up nájsť a ako ho správne naniesť pomocou vhodných aplikátorov.

Najdôležitejšie fakty o aplikácii make-upu

  • Make-up vyrovnáva nerovnosti pleti a rozžiari ju.
  • Základom každého dokonalého make-upu je podkladová báza.
  • Existujú rôzne textúry make-upu – od ľahkých tekutých až po tie tuhé v tyčinke podobné korektorom. To, ktorý je pre vás najvhodnejší, závisí od typu vašej pleti.
  • Aby ste našli skvele padnúci odtieň, mali by ste make-up vyskúšať na dennom svetle a priamo na tvári.
  • Na nanášanie make-upu môžete použiť štetce, hubky aj prsty.
  • Než začnete s aplikáciou make-upu, je nutné mať pleť vyčistenú a ideálne ošetrenú krémom s UV ochranou.
  • Naneste korektor a make-up a zafixujte špeciálnym sprejom alebo púdrom až po skincare rutine.

Správne nanášanie = kľúč k dokonalému make-upu

„Páni, tvoja pleť vyzerá skvele – aj bez make-upu!“ Ak túto vetu počúvate často (aj keď na sebe máte make-up), urobili ste pri jeho výbere a nanášaní všetko správne. Pretože dokonalý make-up by jednoducho nemal byť vidieť.

Jedným z dôležitých krokov k dokonalému make-upu je používanie podkladovej bázy. Vďaka nej make-up lepšie zjednotí pleť, zmierni začervenanie a rozjasní ju. Najnovšia generácia make-upov dokáže takmer dokonale vyrovnať pokožku, obsahuje totiž ošetrovacie zložky, ktoré môžu mať hydratačné či anti-aging účinky.

Pokiaľ je make-up perfektne prispôsobený typu a farebnému tónu pleti, môže s ňou takmer splynúť. V prípade, že je zloženie príliš suché alebo odtieň make-upu príliš tmavý, náhle je váš vzhľad neprirodzený a vy vyzeráte, ako keď máte nasadenú masku. Podobne môže pôsobiť aj príliš veľa vrstiev make-upu a nedostatočne rozotreté okraje v oblasti čeľustí.

Skrátka, správne nanesený make-up váš vzhľad vylepší, zle nanesený degraduje.

Průvodce texturami, které máte k dispozici

Výber make-upov je veľmi široký. Aby ste nemuseli skúšať každý z nich, vyberajte podľa ich textúry.

Zohľadniť by ste mali nielen typ svojej pleti, ale aj ročné obdobia. Nepoužívajte rovnaký make-up po celý rok. V lete vám postačí ľahký fluid, zatiaľ čo v zime si pleť žiada hutnejšiu textúru. Veľa výrobcov má vo svojom portfóliu rovnaký druh make-upu v rôznych zloženiach aj textúrach.

Tu nájdete prehľad rôznych typov make-upov a informácie o tom, pre aký typ pleti sa hodí.

Kompaktný/tuhý make-up

Kompaktný alebo tuhý make-up je vlastne lisovaný púder. Tento púder má väčšinou minerálny základ, neobsahuje oleje a je nekomedogénny, takže je ideálny pre mastnú pleť. Skvele kryje a neupcháva póry. Šikovné malé puzdro sa hravo zmestí do kabelky a vy tak kedykoľvek počas dňa môžete využiť jeho pomoc. 

Vhodný na: mastnú pleť, normálnu pleť, zmiešanú pleť, pleť s nedokonalosťami.

Krémovo-púdrový make-up

Textúra krémovo-púdrového make-upu je pomerne pevná a rovnako ako ten tuhý sa vkladá do kompaktnej krabičky. Na rozdiel od neho ale obsahuje viacero olejov. Podklad je spočiatku krémový, ale po nanesení sa zmení na zamatovú púdrovú textúru. Dokáže pleti dodať matný vzhľad a spoľahlivo zakryť drobné nedostatky.

Vhodný na: normálnu a zmiešanú pleť.

Tekutý make-up

Tekutý make-up je považovaný za najľahší typ krycích krémov. Podľa svojich potrieb si môžete vybrať make-up s väčším či menším krytím, niektoré z nich sú skôr ako fluidy. Keďže tekutá textúra zanecháva mierny lesk, je vhodnejší pre suchú pleť.

Vhodný na: suchú pleť, zmiešanú pleť, normálnu pleť.

Kamuflážny make-up

Takzvaný kamuflážny make-up disponuje najsilnejším krytím. Spoľahlivo zakryje stopy po akné aj jazvy. Vzhľadom na vysokú pigmentáciu sa neodporúča na každodenné použitie, pretože môže upchávať póry.

Vhodný na: pleť s nedokonalosťami, pleť s jazvami, pleť so silnou pigmentáciou.

Krémový make-up

Textúra krémovo-púdrového make-upu je pomerne pevná a rovnako ako ten tuhý sa vkladá do kompaktnej krabičky. Na rozdiel od neho ale obsahuje viacero olejov. Podklad je spočiatku krémový, ale po nanesení sa zmení na zamatovú púdrovú textúru. Dokáže pleti dodať matný vzhľad a spoľahlivo zakryť drobné nedostatky. Vhodný na: normálnu a zmiešanú pleť.

Make-up v hubke

Make-up v hubke je praktický pomocník, ktorý je obľúbený hlavne v Ázii. Ide o vankúšik napustený krycím krémom a používa sa rovnako ako púder. Make-up vo vankúšiku je ideálny na cesty, ale kvôli svojej tekutej textúre je vhodný skôr pre suchšie typy pleti.

Vhodný na: normálnu pleť, zmiešanú pleť, suchú pleť.

Penový make-up

Rovnako ako je penová textúra ľahká a nadýchaná, je aj jej krytie pomerne ľahké. Pokiaľ je vaša pleť prirodzene bezchybná, penový make-up pre vás môže byť tým pravým. Krycia pena nedokáže patrične zakryť nedokonalosti pleti.

Vhodný na: normálnu pleť, zmiešanú pleť, suchú pleť.

Make-up v tyčinke

Make-up v tyčinke sa radí medzi najpraktickejšie formy krycích báz, je vhodný nielen na cesty, ale aj do každej kabelky. Make-up v tyčinke môžete použiť ako plošne, tak aj lokálne ako korektor.

Vhodný na: všetky typy pleti.

Tip: Pokiaľ patríte medzi majiteľov veľmi mastnej pleti, uistite sa, že je váš make-up označený ako „matovací“. Niektoré tekuté a krémové produkty totiž obsahujú aj špeciálne ošetrovacie zložky, ktoré sú schopné absorbovať prebytočný maz a zabraňujú tak nevzhľadnému lesku. Aktívne zložky ako perlit, kaolín alebo mastenec majú extra matovacie účinky.

Ako rozpoznať svoj odtieň pleti?

Aby ste našli správny odtieň make-upu pre svoju pleť, mali by ste si kryciu bázu vyskúšať na dennom svetle, pretože umelé osvetlenie skresľuje. Na vyskúšanie naneste trochu make-upu na bradu či na krk. V prípade, že tam vyzerá neprirodzene, zvoľte iný odtieň.

Tip: Vždy vyskúšajte tri rôzne odtiene, aby ste čo najrýchlejšie získali ten správny. Žiadny odtieň nesedí? Pri tekutých krycích bázach si môžete zaobstarať dva odtiene a pred nanesením ich zmiešať na chrbte ruky. Urobte tak ale iba za predpokladu, že ide o výrobky od rovnakého výrobcu.

Štetce, hubky a spol. – prehľad pomôcok na nanášanie make-upu

Štetce

Na nanášanie krémového či tekutého make-upu sú určené hneď tri druhy štetcov. Tie zoženiete so syntetickými alebo s prírodnými štetinami.

Plochý štetec: Klasický štetec, ktorý má plochý alebo okrúhly tvar, má husté štetiny, ktoré sú obvykle dvojfarebné a smerom k špičke tmavnú. Pomocou tohto štetca nanášajte make-up malými pohybmi od stredu tváre von až do stratena.

Štetec kabuki: Široký štetec s krátkou rukoväťou pôvodom z Japonska má veľmi pevne zviazané štetiny. Jeho „pracovná plocha“ je pomerne široká a ideálna na nanášanie púdrových textúr – či už sypkých, alebo lisovaných. Poradí si aj s textúrami tekutými.

Stippling brush: Mäkký štetec, ktorý je tvorený krátkymi aj dlhými štetinami a dokáže nanášať tekutý aj krémový make-up úplne bez šmúh.

Penové špongie

Za pomoci penovej špongie sa dobre nanášajú tuhé a krémovo-púdrové textúry. Penové špongie na make-up zaobstaráte buď samostatne, alebo po viacerých kusoch v balení. Väčšinou majú tvar klinu, čo je ideálne na nanášanie tekutých, krémových i kamuflážnych krycích báz. Make-up nimi vždy vklepávajte od stredu tváre smerom von až do stratena.

Špongia v tvare kvapky: Špongia v tvare kvapky alebo tzv. blender sa dobre drží v ruke a jej špička ľahko dosiahne pod vnútorný kútik oka aj do ďalších záhybov na tvári. Blender sa používa na aplikáciu tekutého a krémového podkladu vo vrstvách. Pred použitím špongiu namočte a vyžmýkajte, zabránite tak, aby do seba vsiakla príliš veľa make-upu. Rovnako ako pri penovej špongii, make-up vklepávajte od stredu tváre smerom von až do stratena.

Prsty

Krémovú a tekutú kryciu bázu môžete nanášať končekmi prstov bez ďalších aplikátorov. Textúra sa vplyvom telesného tepla zahreje, a tak lepšie splynie s pokožkou. Prstami môžete nanášať rôznymi smermi a technikami. Rozotierajte v kruhoch, vklepávajte či jemne rozotierajte od stredu tváre smerom von.

Tip: Každý týždeň svoje kozmetické štetce a aplikátory vyčistite jemným šampónom alebo špeciálnym prostriedkom na čistenie štetcov a kozmetických aplikátorov. Pokiaľ tak neurobíte, v pomôckach sa nahromadí prílišné množstvo zvyškov make-upu a nečistôt, čo je ideálnou živnou pôdou pre baktérie. Špongie by sa potom mali po troch až šiestich mesiacoch vymeniť.

Ako správne naniesť make-up? – Sprievodca krok za krokom

Akonáhle bude vaša pleť náležite pripravená, môžete začať s nanášaním make-upu. Náš sprievodca vám krok za krokom ukáže, ako na to.

  1. Nanášajte na dennom svetle: Než sa pustíte do líčenia, nájdite si miesto pri okne. Denné svetlo by malo na vašu tvár dopadať ideálne spredu a osvetľovať všetky jej časti. Vďaka tomu neskôr ľahko rozpoznáte, či ste make-up naniesli rovnomerne a starostlivo ho rozotreli.
  2. Aplikujte make-up: Ak používate tekutý či krémový make-up, naneste si malé množstvo na chrbát ruky a namočte doň štetec alebo hubku. Môžete tiež zmiešať dva odtiene krycej bázy (rovnakého produktu!). Začnite len s trochou make-upu a naneste ho na nos. Pomaly postupujte smerom von. Zatiaľ čo štetcom make-up rozotierate, hubkou na make-up by ste ho mali iba vklepávať. V prípade, že si vystačíte s prstami, môžete make-up najskôr krátko zahriať v dlani a potom krátkymi ťahmi rozotrieť. Nanášať sa dá aj krúživými pohybmi, aké používate pri natieraní pleti denným krémom, alebo môžete make-up vklepávať.
  3. Roztierajte do stratena: Dbajte na dôkladné rozotretie podkladu pri línii vlasov, uší a čeľusti. Vždy skontrolujte, či je make-up rozotrený do stratena a nevytvára neprirodzené prechody či okraje.
  4. Pracujte vo vrstvách: Stále vám váš make-up nepripadá dostatočne krycí? Potom naneste ďalšiu vrstvu. Obzvlášť pomocou blenderu je možné dokonale vrstviť. Ale pozor: príliš veľa make-upu môže pleť pripraviť o prirodzený lesk a sviežosť, preto je dôležité nájsť správnu dávku. Akonáhle použijete príliš veľa, prebytočný produkt zotrite čistou hubkou.
  5. Naneste korektor: Ak nanesiete korektor až po aplikácii make-upu, môžete sa tak vyhnúť použitiu prílišného množstva. Je to z toho dôvodu, že krycia báza vám nedokonalosti už sčasti prekryla. Korektor vždy voľte o jeden až dva odtiene svetlejšie, než je make-up, a používajte ho iba na korekciu tmavých miest na tvári. Na jeho dôkladné rozotretie môžete použiť špongiu v tvare kvapky či štetec na korektor.
  6. Make-up zafixujte: Aby ste zabránili predčasnému rozmazaniu make-upu a lesku, predĺžte jeho výdrž fixačným sprejom na make-up alebo trochou sypkého púdru. Pri použití spreja dbajte na to, aby ste ho držali cca 20 cm od tváre."