Krásne tvarované obočie zvýrazňuje a rámuje tvár – vytvára celkovo harmonický vzhľad a môže úplne zmeniť výraz tváre. Ak sa radi líčite, vytrhané obočie vám uľahčí líčenie. Ďalšou výhodou vytrhávania je, že na rozdiel od iných metód, ako je microblading alebo depilácia voskom, nezaberie žiadny čas a dá sa ľahko vykonať doma, aj keď nie ste profesionál.
Samozrejme, vytrhávanie je spočiatku trochu nepríjemné, pretože odstraňujete nežiaduce chĺpky pri korienkoch. Časom si však vaša pokožka zvykne a vytrhávanie bude takmer bezbolestné. Na dosiahnutie uspokojivého výsledku potrebujete len niekoľko malých pomocníkov a tipov – a práve v tom vám pomôžeme. Povieme vám, čo potrebujete na vytvarovanie obočia, a ukážeme vám, ako to urobiť krok za krokom. Dosiahnete tak svoje vysnívané obočie, ktoré bude vyhovovať vám a vášmu špecifickému tvaru tváre.
Krásně tvarované obočí: Váš nákupní seznam
1. krok: Príprava
Ideálny čas na vytrhávanie obočia? Po sprche! Teplá voda a para zmäkčia vašu pokožku a uľahčia a zmiernia bolesť pri vytrhávaní. Pred vytrhávaním si teda dajte teplú sprchu alebo kúpeľ a odlíčte sa. Potom si tvár dobre osušte a uistite sa, že na nej nezostali zvyšky mastného odličovacieho prostriedku. Ak stále vidíte zvyšky, najlepšie je pleť dôkladne vyčistiť čistiacim gélom na báze vody alebo penou na tvár.
2. krok: Nájdite východiskový bod
Určite, kde by ste mali začať s vytrháváním. Vezmite si ceruzku alebo tenký štetec na líčenie a položte ho kolmo na nos. Ideálny východiskový bod pre vaše obočie je pod špičkou ceruzky. Označte si tento bod a odstráňte všetky prebytočné chĺpky za týmto bodom.
3. krok: Určite koncový bod
Teraz priložte ceruzku alebo štetec na líčenie na vonkajší okraj oka a druhý koniec položte na špičku nosa. Bod opäť označte ceruzkou na obočie a chĺpky mimo tohto bodu odstráňte pinzetou. Bod si označte aj v prípade, že vaše prirodzené obočie je kratšie – pri úprave budete vedieť, kde obočie doplniť.
4. krok: Určite najvyšší bod
Najvyšší bod alebo strieška dodáva obočiu kontúry a opticky pozdvihuje tvár. Nájdete ho ľahko: pozrite sa priamo pred seba do zrkadla, priložte ceruzku alebo štetec ku kraju nosa a veďte ho cez zrenicu k obočiu. Voilà, tu je najvyšší bod vášho obočia.
5. krok: starostlivosť a dezinfekcia
Vytrhávanie podráždi citlivú pokožku okolo vašich očí. Po tvarovaní obočia použite bohatý hydratačný krém. Krémy s nechtíkom lekárskym, arnikou alebo aloe vera upokoja podráždenú pokožku a zmiernia začervenanie. Prípadné opuchy možno rýchlo a účinne zmierniť kockou ľadu. Dôležité: nezabudnite na záver vydezinfikovať pinzetu. Zabezpečíte tak, že pri ďalšom vytrhávaní sa na pokožku nedostanú žiadne baktérie.
Možno sa necítite sebaisto pri vytrhávaní obočia, a tak to radšej prenecháte skúsenému profesionálovi. Existuje mnoho iných spôsobov, ako si obočie vytvarovať inak ako pomocou pinzety. Tu je prehľad najbežnejších techník.
Voskovanie zahŕňa tvarovanie obočia studeným alebo teplým voskom. Táto metóda je vhodnejšia pre pokročilých používateľov, pretože vosk nie je ľahké presne aplikovať. Ak nemáte s voskovaním žiadne skúsenosti, naša rada znie: Nepoužívajte ho na jemnú prácu, ale na hrubú úpravu väčších ochlpených oblastí okolo obočia. Ak máte napríklad veľa nežiaducich chĺpkov nad najvyšším bodom obočia alebo medzi obočím, môžete ich voskom rýchlo a účinne odstrániť.
Ako to funguje? Vosk zohrejte, aby bol teplý (pozor, nie horúci) a potom ho špachtľou naneste na oblasť, ktorú chcete depilovať. Na vosk pritlačte kúsok voskovej pásky, uhlaďte ju a ťahom stiahnite. Oblasť bude pekne hladká a bez chĺpkov. Ak sa vám to nepodarí na prvý pokus, odtrhnutú pásku môžete priložiť na miesto, kde zostali chĺpky, uhladiť a znova stiahnuť.
Tip: Ak máte veľmi citlivú pokožku, vyhnite sa depilácii obočia voskom. Prečo? Voskovanie odstraňuje chĺpky pri korienkoch a navyše vytrháva viac chĺpkov naraz. To dráždi citlivú pokožku, ktorá býva červená a pri dotyku môže bolieť. Na citlivú pokožku preto používajte k úprave obočia šetrnejšie metódy. Ak to napriek tomu chcete vyskúšať, nezabudnite po depilácii voskom použiť upokojujúci hydratačný krém. Najlepšie ten s obsahom aloe vera alebo nechtíka lekárskeho, ktorých prírodné zložky upokojujú podráždenú pokožku a znižujú začervenanie.
Ďalšou technikou úpravy obočia – vhodnou pre skúsených používateľov – je nitkovanie. Vy alebo kozmetička odstránite nežiaduce chĺpky pomocou dvoch nití zapletených do slučky. Rýchlym prejdením po pokožke odstránite chĺpky pri korienkoch. Ak ste túto metódu ešte nikdy nevyskúšali, odporúčame vám, aby ste sa najprv obrátili na odborníka, ktorý vám poradí a techniku predvedie, pretože si vyžaduje veľa cviku.
Microblading spočíva v tom, že certifikovaná kozmetička pomocou permanentného make-upu nakreslí jemné chĺpky obočia a vytetuje ich do vašej pokožky. Microblading často prebieha v dvoch sedeniach. Tvar je prispôsobený vašim individuálnym preferenciám a tvaru tváre – neexistuje žiadna šablóna. Cieľom je dosiahnuť čo najprirodzenejší vzhľad a odtieň. Počas druhej návštevy kozmetička upraví a vyhladí všetky drobné nerovnosti. Neľakajte sa, ak je výsledok po prvom sedení trochu tmavší: Približne polovica intenzity farby sa stratí počas prvého týždňa.
Pozor: Ošetrenie nie je úplne bezbolestné a dráždi pokožku. Z tohto dôvodu, a aby ste zabránili vysušeniu pokožky po ošetrení, je dôležité sa o pokožku po ošetrení riadne starať. Na obočie si naneste tenkú vrstvu vazelíny alebo špeciálneho krému na tetovanie aspoň trikrát denne počas siedmich dní po prvom ošetrení.
Po vytvarovaní obočia ho môžete zvýrazniť a definovať pomocou rôznych produktov. Výber je široký – to, ktorá ceruzka na obočie, gél alebo púder sú pre vás vhodné, závisí od vzhľadu, ktorý chcete dosiahnuť. Tu je prehľad produktov pre úpravu obočia.
Ceruzka na obočie zvýrazní farbu a hustotu vášho obočia. Ľahko s ňou nakreslíte rovné aj jemné línie a vyplníte medzery medzi chĺpkami. Vyberte si farbu, ktorá zodpovedá vášmu tónu pleti a farbe vlasov. Vedeli ste, že v prípade blond vlasov by mala mať farba mierne sivý odtieň, aby vyzerala prirodzene?
Ako používať ceruzku na obočie: Ceruzkou na obočie nakreslite jemné, krátke linky. Čím viac pritlačíte, tým intenzívnejšia bude farba a hrúbka. Preto platí heslo: menej je viac. Na začiatku použite menej výrobku a pomaly zvyšujte intenzitu farby. Potom použite kefku na obočie na rozotretie farby a vyčesanie chĺpkov. Niektoré ceruzky na obočie majú na druhom konci integrovanú kefku – veľmi praktické, keď ste na cestách.
Púder na obočie je ideálnym základom pre vaše vysnívané obočie, najmä ak máte skôr úzke a jemné obočie a túžite po väčšej plnosti. Púder môžete použiť aj na tieňovanie obočia – výsledok vyzerá jemne a prirodzene. Púdre na obočie sa dodávajú v teplých a studených odtieňoch – vyberte si taký, ktorý zodpovedá vášmu tónu pleti. Alebo si vytvorte vlastný odtieň zmiešaním dvoch odtieňov. Nemáte po ruke púder na obočie? V prípade potreby použite matný očný tieň.
Ako použiť púder na obočie: Najprv si obočie vytvarujte pinzetou alebo voskom a potom naneste púder pomocou skoseného štetca. Použite len špičku kefky a veľmi málo púdru, postupne farbu zintenzívňujte.
Zatiaľ čo transparentné produkty obočie fixujú, tónovacie gély na obočie zvýrazňujú farbu jednotlivých chĺpkov a zachovávajú prirodzený, „nenalíčený“ vzhľad. Pri výbere tónovacieho gélu na obočie platí pravidlo: vyberte si odtieň, ktorý zodpovedá farbe vašich vlasov.
Gél môže byť o jeden alebo dva odtiene tmavší – blondínky a typy so svetlou pleťou by sa však mali vyhnúť čiernej farbe. Niektoré gély obsahujú aj drobné mikrovlákna, ktoré priľnú k obočiu a vyzerajú ako drobné chĺpky – pre objemné obočie.
Ako nanášať gél na obočie: Gél nanášajte na obočie krátkymi ťahmi kefky smerom nahor. Môžete ho použiť samostatne alebo spolu s púdrom či ceruzkou na obočie.
Fixe na obočie sú ako tekutá očná linka pre vaše obočie. Tieto vysoko pigmentované perá intenzívne zvýraznia vaše obočie a vydržia celý deň – aj keď cvičíte alebo máte dlhý deň v práci. Keďže sú často vodeodolné, vydržia, aj keď sa potíte a dotýkate sa tváre.
Ako používať fixku na obočie: Na dosiahnutie prirodzeného výsledku použite najprv len malé množstvo farby a postupne zvyšujte jej intenzitu. Obočie kreslite krátkymi, tenkými ťahmi v smere rastu obočia a priebežne kontrolujte vzhľad obočia. Ak je potrebné obočie viac zahusťovať, nakreslite fixkou viac čiar.
Nepodceňujte dôležitosť obočia: Jeho úprava dotvára vzhľad a zvýrazňuje oči. Či už dávate prednosť jemnému, výraznému alebo hustému obočiu, ukážeme vám, ako vytvoriť tri úplne odlišné štýly obočia pomocou rôznych techník a produktov.
Prirodzené obočie vyžaruje nedbalú eleganciu a je skvelé pre tzv. „no make-up“ líčenie, ale napriek tomu kontúruje a tvaruje tvár. Poradíme vám, ako dosiahnuť jemné, prirodzené obočie.
Tvar: Tvarujte obočie pomocou kefky.
Definujte (voliteľné): Zafarbite a zvýraznite jednotlivé chĺpky obočia farebným gélom na obočie. Starostlivo ho rozotrite a zapracujte.
Zafixujte: Bezfarebný gél na obočie s aplikátorom na riasenku zabezpečí, že vaše obočie zostane upravené po celý deň.
Zvýraznenie: Pomocou rozjasňovača dodajte obočiu trblietavý akcent. Vďaka tomu budú vaše oči ešte jasnejšie.
Odvážne obočie je teraz v móde. Niet sa čomu čudovať, vytvaruje vám tvár a dobre sa hodí k líčeniu. Obočie si môžete definovať v šiestich krokoch.
Hviezdy ako Cara Delevingne urobili z hustého, dramatického obočia trend. Chcete aj vy široké a husté obočie? Jednoduchšie to už nebude!