Ku každému nákupu vzorček zadarmo     Doprava zadarmo od 49 €      Doručenie za 1 až 3 pracovné dni

Zakrytie pigmentových škvŕn

Tipy na líčenie a rutinnú starostlivosť
Nahnednuté škvrny na tvári niekomu pripadajú nevzhľadné, iní pehy a znamienka milujú. Prezradíme vám, kde sa pigmentové škvrny berú, či sú škodlivé a ako im predchádzať. Vysvetlíme vám tiež, ako môžete pigmentové škvrny zosvetliť a aké ľahké je pomocou korektora cielene zakryť – predstavíme vám dokonalú starostlivosť proti pigmentovým škvrnám.

Pigmentové škvrny: Čo sa za nimi skrýva?

Pigmentové škvrny sú hnedasté zafarbenia pleti. Spôsobujú ich melanocyty, ktoré v koži produkujú červenohnedý pigment melanín. Pri jeho chybnej, nepravidelnej tvorbe vznikajú pigmentové škvrny. Každá škvrna je jedinečná – líšia sa tvarom, veľkosťou aj intenzitou sfarbenia. Niektoré pigmentové škvrny, napríklad pehy, máte od narodenia dané genetickou predispozíciou. Iné sa môžu objaviť v priebehu vášho života. Napríklad preto, že svoju pokožku opakovane vystavujete slnku a dostatočne ju nechránite pred UV žiarením.

Starecké a pigmentové škvrny: Ako vznikajú?

Pokiaľ svoju kožu dlhodobo vystavujete slnku bez použitia zodpovedajúcej UV ochrany, vaša pokožka starne. Na rukách a tvári sa potom tvoria vrásky a hnedasté škvrny. Mnoho ľudí používa termín „starecké škvrny“ ako synonymum pre tie pigmentové. Je to pravdepodobne preto, že hnedé zafarbenie kože sa často vyskytuje u starších ľudí. Pigmentové škvrny sa však môžu objaviť aj u mladých žien a mužov. Aké sú najčastejšie príčiny?

UV žiarenie

Na výskyt tmavých škvŕn majú vplyv slnečné lúče, ktoré dokážu narušiť a zafarbiť pokožku. Preto je dôležité používať opaľovací krém alebo iný prípravok s UV ochranou. Aby ste predišli vzniku pigmentových škvŕn, je najlepšie používať každé ráno okrem pleťovej kozmetiky aj opaľovací krém na tvár. Ten vás ochráni pred škodlivým UV žiarením a zabráni nerovnomernému zafarbeniu pokožky.

Hormóny

Tiež hormóny môžu spôsobiť vznik pigmentových škvŕn. U mnoho žien sa pigmentové škvrny na koži objavujú v období menopauzy, počas tehotenstva alebo po ňom či pri užívaní antikoncepčných tabletiek. Žiadny strach, je to úplne prirodzené, a akonáhle sa vaše hormóny vrátia do rovnováhy, škvrny samy zmiznú. Ďalšie spúšťače pigmentových škvŕn: lieky, parfumy, dezodoranty

Niektoré lieky spôsobujú extrémnu citlivosť pokožky voči svetlu, čo nahráva tvorbe pigmentových škvŕn. Ak užívate pravidelne nejaké lieky, vždy si prečítajte príbalový leták a informujte sa o možných nežiaducich účinkoch. Aj parfumy a dezodoranty môžu mať na výskyt hnedočervených škvŕn vplyv. Pokiaľ vám ale po aplikácii vône pokožka sčervená alebo začne svrbieť a pnúť, nejedná sa o pigmentové škvrny. Takéto podráždenie signalizuje kontaktnú dermatitídu. K tej dochádza pri alergii na alkohol alebo niektoré vonné látky. V takom prípade používajte jemné deodoranty bez alkoholu alebo vonných prísad a nejaký čas sa vyhýbajte aj parfumom s alkoholom.

Dôležité: Niekedy môžu byť hnedé škvrny známkou kožného ochorenia. Ak sú domnelé pigmentové alebo starecké škvrny patologické, vykazujú zmeny v čase: môžu sa zväčšovať, nie sú jasne ohraničené a na okrajoch sa „strapkajú“ alebo tmavnú. V týchto prípadoch sa objednajte k dermatológovi – vyšetrí vás a zistí, či sa za kožnými znamienkami skrýva nejaké ochorenie. 

Predchádzajte pigmentovým škvrnám alebo ich redukujte: Tieto produkty vám pomôžu

Namiesto toho, aby ste pigmentové škvrny zakrývali až potom, čo sa objavia, môžete im účinným čistením a starostlivosťou o tvár predchádzať. Hoci je možné, že pigmentové škvrny po čase samé zmiznú, premyslená starostlivosť o pleť vám pomôže postupne zmierniť ich zafarbenie.

V rutinnej starostlivosť proti pigmentovým škvrnám sú nevyhnutné tri produkty – jemný peeling, sérum a účinný opaľovací krém na tvár s SPF aspoň 30.

Chemický peeling odstraňuje odumreté kožné bunky a stimuluje ich obnovu. Pleťové séra obohatené o aktívne zložky ako je alfa-arbutín zosvetľujú zafarbenie. Tieto exfoliačné prípravky ale spôsobujú, že je vaša pleť oveľa citlivejšia na svetlo a slnko, preto potrebuje špeciálnu ochranu pred UV žiarením v podobe opaľovacieho krému na tvár.

Pozor: Chemický peeling môže dráždiť pokožku. Naneste jednu až dve kvapky peelingu na čisté predlaktia a nechajte ho na pokožke pôsobiť 24 hodín. Potom ho zmyte. Je vaša pokožka začervenaná, svrbí vás alebo bolí? To je jasný signál – tento výrobok nepoužívajte. Nevidíte žiadne začervenanie a necítite žiadne svrbenie? Sláva – to znamená, že peeling môžete používať. Ale aj v takom prípade buďte opatrní, dajte pleti čas si na produkt zvyknúť a spočiatku ho používajte len raz týždenne alebo menej často.

Pred kombináciou chemického peelingu so sérom si nezabudnite urobiť dôkladný miniprieskum. Rôzne aktívne zložky spolu nemusia „vychádzať“ a pri ich vzájomnom pôsobení môže dôjsť k podráždeniu pokožky. Pri rannej rutine sa vyhnite napríklad súčasnému použitiu vitamínu C a chemického peelingu. Ak chcete zistiť, ako presne by mala vyzerať vaša dokonalá rutina proti pigmentácii, pokračujte v čítaní.  

Dajte zbohom škvrnám v štyroch krokoch: Vaša rutinná starostlivosť proti pigmentácii

1. Dôkladné čistenie pleti (ráno a večer) Umyte si tvár gélom alebo penou na vodnej báze. Oboje jemne odstráni nečistoty. Vyberte si prípravok, ktorý vyhovuje vášmu typu pleti a nenarúša prirodzenú kožnú bariéru. 2. Sérum s vitamínom C (ráno) Každé ráno naneste na tvár sérum s vitamínom C. Dajte si niekoľko kvapiek do dlane a rozotrite na tvár.

alebo 2. Chemický peeling (večer) Vezmite si na pomoc chemický pleťový peeling, a to maximálne dvakrát týždenne. Dajte si do dlane dve až tri kvapky peelingu s AHA alebo BHA kyselinou a jemne ho naneste na tvár. Vždy sa riaďte pokynmi v návode. 3. Starostlivosť o tvár (ráno a večer) Výživná starostlivosť o pleť doplní vašu bežnú rutinu. Krémy s arganovým olejom alebo skvalénom dodajú pleti extra porciu hydratácie pre zamatovú hebkosť. 4. Opaľovací krém (ráno) Než vyjdete z domu, naneste na tvár opaľovací krém s ochranným faktorom aspoň 30. Nešetrite s ním, tvár a krk pred UV žiarením účinne ochráni asi pol čajovej lyžičky prípravku.  

Čistá pleť bez pigmentových škvŕn: Tieto zložky sú obzvlášť účinné

Kyselina salicylová: Kyselina salicylová hĺbkovo čistí póry a vyrovnáva nedokonalosti. Vaša pleť vyzerá zjednotene a sviežo.

Alfa-arbutín: Alfa-arbutín sa získava z listov moruše. Účinná látka sa zameriava na zmenu farby pleti a zosvetľuje hnedasté škvrny.

Kyselina glykolová: Kyselina glykolová rozpúšťa odumreté kožné bunky, čím rozžiari pleť a uhladzuje jej štruktúru – prispieva tak k jednotnému vzhľadu pleti.

Vitamín A: Vitamín A alebo retinol exfoliuje pleť a stimuluje tvorbu kolagénu – vrásky sú tak účinne redukované.

Vitamín C: Vitamín C odstraňuje zafarbené bunky na povrchu pleti a v hlbších vrstvách pokožky potláča tvorbu melanínu – vďaka svojmu antioxidačnému účinku chráni vašu pleť pred starnutím.

Účinná redukcia pigmentových škvŕn: Vaše must-haves

  • Čistiaci gél alebo pena na tvár
  • Peeling napr. s kyselinou salicylovou či mliečnou a/alebo rozjasňovacie sérum napr. s alfa-arbutínom alebo vitamínom C
  • Pleťový krém
  • Opaľovací krém

Účinná redukce pigmentových skvrn: Vaše must-haves

  • Čisticí gel nebo pěna na obličej
  • Peeling např. s kyselinou salicylovou či mléčnou a/nebo rozjasňovací sérum např. s alfaarbutinem nebo vitaminem C
  • Pleťový krém
  • Opalovací krém

Zakrytie pigmentových a stareckých škvŕn: Ako to funguje?

Pokiaľ vás trápia pigmentové škvrny a chcete ich zamaskovať, jednoducho ich zakryte korektorom. Môžete si vybrať z mnoho rôznych produktov – od klasických korektorov po hutnejšie, tzv. kamuflážne korektory. Odporúčame: Na zakrytie farebných škvŕn je najlepšie používať tekuté produkty, ktoré zodpovedajú tónu vašej pleti.

O zjednotenú pleť sa postarajú produkty s vysokým krytím, ľahké roztieranie zaistí hubka na make-up. Aplikujte niekoľko kvapiek korektora na chrbát ruky a hubkou ho naneste na tvár. Prípadne korektor naneste priamo na pleť pomocou aplikátora alebo štetca na korektor a hubkou ho rozotrite. Potom pokračujte make-upom, ktorý zodpovedá tónu vašej pleti.