Najskôr určite tón pleti. Ten udáva, v akom odtieni sa nachádza farba vašej pleti na spektre od veľmi svetlej po tmavú. U rôznych značiek sa rovnaké odtiene môžu líšiť názvom. Niekedy sa používajú pojmy ako „sand“, „shell“ a „cocoa“, aby ste si pri výbere produktu vedeli lepšie predstaviť jeho odtieň. Niektoré značky používajú iba čísla, ktoré vám veľa nepovedia. V takom prípade využite vzorkovník alebo požiadajte o pomoc personál danej parfumérie.
Tón vašej pleti sa v priebehu sezón samozrejme mení – v lete je väčšina ľudí o niečo tmavšia ako v zime. Z tohto dôvodu je vhodné investovať minimálne do dvoch farebných verzií make-upu, ktoré je možné navzájom podľa potreby miešať.
Teraz, keď už ste zvládli určiť svoj odtieň pleti, prichádza na rad podtón. Aj keď sa tón v priebehu roka mení, podtón zostáva rovnaký. Presvitá najvrchnejšími vrstvami vašej pleti a môže byť buď studený, neutrálny alebo teplý. Vysvetlíme vám, ako podtón pleti definovať v troch jednoduchých krokoch.
1. krok: Choďte von, a to najlepšie na poludnie za slnečného dňa. Pokiaľ vám počasie nehrá do kariet, pomôže vám lampička s denným svetlom. Žiarovky produkujúce teplé svetlo skresľujú a vaša pleť sa potom môže zdať tmavšia, než v skutočnosti je.
2. krok: Pozrite sa zblízka na chrbát ruky alebo zápästia. Na týchto miestach môžu byť vidieť jemné žilky, ktoré majú rôzni ľudia inak farebné. Môžu byť svetlo zelené, fialové a modré. Zapamätajte si ich farbu.
3. krok: Teraz použite list bieleho papiera a zrkadlo. List držte vo zvislej polohe a zakryte si ním ústa a spodnú časť nosa tak, aby ste v zrkadle videli iba hornú polovicu tváre (tj. koreň nosa, oči a čelo). Pozrite sa do zrkadla. Ktoré farby vašej pleti vynikajú v kontraste s bielym papierom? Vaša pleť môže mať buď zlatistý nádych, alebo sa môže zdať byť ružovkastá. Zapamätajte si farby, ktoré ste videli. "
Teraz už poznáte podtón svojej pleti, ktoré vám pomôžu nájsť perfektne padnúci make-up a korektor.
Akonáhle poznáte svoj podtón, môžete sa posunúť o krok bližšie k vášmu novému obľúbenému make-upu, ktorý vám dokonale sadne. Veľa krycích báz totiž okrem popisu s informáciou o tóne pleti obsahujú aj údaje o podtóne. Sú označené napríklad písmenami „W“ (warm = angl. teplý), „N“ (neutral = angl. neutrálny) a „C“ (cold = angl. studený). Niektoré produkty sú navyše charakterizované dodatočným pomenovaním odtieňa, napríklad „zlatý“, „žltý“ alebo „ružový“.
Príliš svetlý make-up spôsobí, že vaša tvár bude vyzerať popolavo. Tmavý zase vytvorí ilúziu, že máte masku. Tieto efekty ešte zosilníte, keď make-up nanesiete iba na tvár a zabudnete na krk. Ak chcete dosiahnuť rovnomerný výsledok, rozotierajte kryciu bázu krúživými pohybmi či vklepávaním aj na krk a dekolt do stratena. Najlepším nástrojom na aplikáciu make-upu je hubka, štetec, ale aj vlastné prsty.
Aby vám farebne vyhovoval korektor, dodržujte pri jeho výbere nasledujúce pravidlo: korektor, ktorý sa používa pod oči, by mal byť o jeden až dva odtiene svetlejší ako váš make-up. Ten totiž dokáže zosvetliť kruhy pod očami, a tým vykúzli svieži vzhľad.
Ak však chcete korektorom zakryť škvrny alebo žilky na tvári, je naj lepšie použiť produkt zodpovedajúci tónu vašej pleti a krycej báze. Príliš svetlým korektorom by ste na nedokonalosti upozornili, namiesto aby ste ich schovali.