Čierne bodky sú upchaté mazové žľazy. Odborne sa nazývajú komedóny a na pleti sú viditeľné práve ako čierne bodky. Popri nich existujú aj biele bodky, respektíve biele komedóny, nazývané pustuly. Napriek svojmu vzhľadu nie sú čierne bodky len výsledkom znečistenia pleti. Za ich vznik často môže nadmerná keratinizácia (rohovatenie pokožky) a nadmerná produkcia kožného mazu.
Vyskytujú sa predovšetkým v T-zóne (čelo, nos a brada). V týchto miestach sa totiž nachádza najviac mazových žliaz. Čierne bodky sa môžu objaviť samostatne alebo v spojení s akné.
Čierne bodky sa na našej tvári objavia, len čo sa upchajú mazové žľazy. Ak je otvor pórov uzavretý odumretou kožou a prebytočným tukom, kožný maz nemá kadiaľ odchádzať.
Tieto upchaté póry sčernejú, keď sa kožný pigment melanín dostane do kontaktu s kyslíkom. Čierne bodky sú vtedy jasne viditeľné.
Príčiny zvýšenej produkcie mazu sú rôzne. Na vine môžu byť hormonálne výkyvy (napríklad počas puberty alebo tehotenstva), ale aj nezdravé stravovacie návyky a nesprávna starostlivosť o pleť. Takisto záleží aj na samotnej pleti, keďže niektoré typy sú na tvorbu čiernych bodiek náchylnejšie než iné.
Existujú rôzne spôsoby, ako môžete proti čiernym bodkám bojovať. Čistiace a ošetrujúce produkty s účinnými prísadami prispôsobenými potrebám vašej pokožky sú úplnou samozrejmosťou. Okrem toho môžete na odstránenie nečistôt použiť aj rôzne pomôcky.
Aby ste dlhodobo zamedzili vytváraniu čiernych bodiek, je nutné používať správne čistiace a ošetrujúce produkty. Také, ktoré budú mať pozitívny vplyv na vašu pleť. Nasledujúce zložky sa ukázali ako obzvlášť užitočné v boji proti čiernym bodkám a nečistotám pleti.
Ďalej sa odporúča používať produkty na čistenie pleti s aktívnymi látkami, ako je kyselina hyalurónová, aloa pravá alebo glycerín. Okrem toho, že tieto zložky vašu pleť čistia, dodávajú jej tiež potrebnú hydratáciu a výživu.
Pri výbere produktov je dôležité, aby neboli komedogénne. Nevhodné sú preto produkty s parafínmi alebo silikónmi. Vždy uprednostňujte čistiace a ošetrujúce produkty s označením „nekomedogénny“.
S odstránením čiernych bodiek na tvári vám pomôžu aj rôzne kozmetické prostriedky. Do svojej rutiny môžete zaradiť čistiace kefky na tvár. V ponuke sú nielen tie, ktoré pleť čistia, ale aj tie, ktoré sťahujú póry, spevňujú a revitalizujú pokožku. Veľkým pomocníkom môžu byť aj kozmetické očká.
V boji proti čiernym bodkám je zásadná pravidelná starostlivosť.
1. Čistenie:
Pokožku čistite vždy dvakrát denne, a to ráno a večer, produktmi s neutrálnym pH – či už čistiacou penou, alebo čistiacim gélom.
2. Peeling:
Exfoliátory vám pomôžu odstrániť odumreté kožné bunky. Môžete použiť napríklad jemný peeling s kyselinou glykolovou. Peeling odporúčame používať raz- až dvakrát týždenne.
Buďte opatrní. Peelingy nie sú príliš vhodné, ak máte citlivú pokožku. V takom prípade ich používajte striedmo a dajte prednosť čistiacim maskám pre citlivú pleť.
3. Pleťové masky:
Pre intenzívne čistenie alebo ako alternatívu k peelingu môžete používať aj čistiace pleťové masky na čierne bodky. Ak ich budete používať pravidelne, pomôžu vám v boji proti tvorbe čiernych bodiek a prispejú tiež k zmenšeniu pórov.
4. Starostlivosť o tvár:
Vo svojej starostlivosti sa vyhnite používaniu mastných alebo tvorbu mazu podporujúcich ošetrujúcich produktov. Namiesto toho používajte gély a fluidá, ktoré zaistia dostatočnú hydratáciu pokožky.
Aj keď vás svrbia prsty a najradšej by ste sa do odstránenia komedónov pustili sami a hneď...
... vytláčanie čiernych bodiek nie je dobrý nápad!
Stláčaním čiernych bodiek môžete spôsobiť, že sa vám v pleti budú šíriť baktérie a tvorenie pupienkov sa ešte zhorší. Nechtiac si tiež môžete vytvoriť trvalé jazvičky a docielite tak úplný opak toho, čo bolo vaším pôvodným zámerom. Radšej sa spoľahnite na starostlivo vybrané produkty. V Douglas nájdete všetko potrebné – od krémov cez gély až po čistiace kefky a ďalšie produkty.
Literatúra