Štetce čistite minimálne raz týždenne, aby ste ich zbavili zvyškov produktu schovaných medzi štetinkami, vyčistili ich od baktérií, odumretých kožných buniek a prachu.
Na čistenie môžete použiť rôzne produkty – sprej na čistenie štetcov, mydlo na štetce, dezinfekciu alebo čistiace silikónové rukavice a podložky.
Pokiaľ žiadny z vyššie spomínaných produktov nemáte po ruke, môžete použiť aj detský šampón alebo produkt na čistenie pleti.
Po umytí nechajte štetce schnúť zavesené hlavou dole alebo položené tak, aby štetiny zostali vo vzduchu. Voda sa tak nedostane k držadlu, ktoré by sa mohlo rozlepiť.
Medzi jemnými štetinkami kozmetických štetcov ľahko uviaznu zvyšky make-upu, šupinky kože a prach. To spôsobuje ich zlepovanie, a tým aj horšie roztieranie tekutých produktov. Zlepené štetiny sú zároveň náchylnejšie na lámanie, čo sťažuje kvalitné nanášanie make-upu na pleť. Ďalším rizikom je tiež usadzovanie baktérií medzi štetinkami, ktoré potom nevedomky prenášate na tvár. Baktérie môžu spôsobiť podráždenie pleti, vznik pupienkov a škvŕn.
Pravidelným čistením štetcov na make-up a odstraňovaním zvyškov produktov z nich predchádzate usadzovaniu nečistôt medzi štetinkami a podráždeniu pleti, a zaisťujete si tak hygienické líčenie. Pokiaľ budete na čistenie štetcov používať šetrné čistiace prostriedky, predĺžite ich životnosť. Naše odporúčanie preto znie: čistite štetce na líčenie aspoň raz týždenne. Štetce, ktoré používate na tekuté produkty, ako sú podkladová báza, make-up alebo krémový korektor, by ste mali čistiť dokonca po každej aplikácii.
Zvyšky make-upu zo štetca odstránite obzvlášť šetrne pomocou tekutého čističa alebo čistiaceho spreja na štetce. Naneste trochu prípravku na štetec na make-up a jemne trite štetiny o vreckovku, kým nezanechajú žiadne zvyšky.
Navlhčite štetinky trochou vody a jemne do nich vtierajte mydlo na štetce, kým sa nevytvorí pena. Potom štetec opláchnite pod vlažnou vodou – a je hotovo! Dbajte na to, aby ste kozmetické štetce umývali špičkou smerujúcou dolu, aby sa lisovací krúžok, ktorý drží štetiny, nenamočil. Akonáhle sa totiž voda dostane do hriadeľa, lepidlo sa môže uvoľniť a hlava štetca sa môže oddeliť. Štetiny opatrne odlepte od seba a nechajte štetec na make-up uschnúť na vzduchu.
Rovnako obľúbenými čistiacimi pomôckami sú podložky na čistenie štetcov alebo praktické silikónové rukavice. Oba varianty majú viac druhov povrchu, ktoré sú vhodné na rôzne typy štetiniek. Navlhčite silikón vodou alebo čistiacim prostriedkom a jemne a bez tlačenia štetcom prechádzajte po jeho povrchu, kým neodstránite všetky zvyšky make-upu.
Pokiaľ chcete štetce čistiť počas líčenia pred použitím inej farby, je ideálna hubka na make-up s hrubou textúrou. Behom pár sekúnd odstránite pigmenty očných tieňov – stačí krúživými pohybmi prechádzať štetcom po špongii, kým neodstránite zvyšok produktu. A potom môžete prejsť k ďalšej farbe!
Elektrické čističe odstraňujú zvyšky make-upu zo štetcov rýchlo a zároveň ich vysušujú. Do nádoby elektrického čističa nalejte vodu a tekutý čistiaci prípravok, štetec namočte do roztoku a nechajte ho roztočiť. Potom roztok vylejte a štetec roztočte v prázdnej nádobe. Tým sa odstráni voda z hlavy štetca a štetiny sa vysušia – skutočne rýchle a jednoduché!
Zaujíma vás, či si môžete vyrobiť vlastný čistič štetcov? Samozrejme, že môžete! Predstavíme vám domáce prostriedky, vďaka ktorým budú vaše štetce na make-up v priebehu chvíľky opäť čisté. Jemný detský šampón je skutočne všestranný. Navlhčite štetec na make-up vodou a prstami jemne vmasírujte trochu šampónu do štetín. Potom štetec dôkladne opláchnite a nechajte ho uschnúť. Dôležité: Dbajte na to, aby ste pod vodou držali iba štetiny. Pokiaľ sa namočí rukoväť, môže sa po chvíli odlepiť od hlavice štetca. Ak nemáte po ruke detský šampón, môžete použiť aj bežný prostriedok na čistenie pleti. Ten je vhodný aj na čistenie štetcov na púder.
Olivový olej je účinným pomocníkom na zaschnuté zvyšky make-upu. Olej zmäkčuje stvrdnuté usadeniny, ktoré sa potom dajú ľahko odstrániť. Za týmto účelom naneste niekoľko kvapiek oleja na vreckovku a prechádzajte po ňom štetcom, kým nezostane úplne čistý. Výhodou olivového oleja je, že pôsobí ako kondicionér na jemné štetinky vašich štetcov. Udržuje ich tak mäkké a pružné – pre príjemný pocit na pokožke. Extra účinné je čistenie pomocou zmesi detského šampónu a olivového oleja.
Prírodné štetiny sú veľmi jemné a pri nešetrnom zaobchádzaní sa ľahko lámu. Štetce z prírodných vlákien preto čistite opatrne detským šampónom. Aspoň dvakrát ročne ich ošetrite olejom, aby ste im dodali potrebnú pružnosť.
Syntetické štetce sú vhodné najmä na krémové líčidlá, ako sú podkladové bázy alebo korektor. Tie zanechávajú v štetinách zvyšky oleja alebo vosku. Odporúčame ich preto čistiť ihneď po každom použití. Najúčinnejšími prostriedkami sú špeciálne čističe štetcov. Tie odstránia zvyšky make-upu v priebehu chvíľky – a syntetické vlákna sa nezlepia. Zvlášť odolné zvyšky môžete odstrániť trením štetca navlhčeného čistiacim prostriedkom o silikónovú podložku.
Položte štetec na čistý uterák, ktorý absorbuje vlhkosť. Prípadne môžete použiť držiak na štetce, do ktorého štetce umiestnite štetinami dole. Zabránite tak tomu, aby voda stekala do rukoväte, uvoľňovala lepidlo a spôsobovala predčasné vypadávanie chĺpkov.
Štetce na make-up by ste však nemali sušiť na radiátore. Horúci vzduch z radiátora alebo fénu môže štetiny vysušiť príliš a spôsobiť ich skrehnutie. Preto je lepšie nechať štetce šetrne vyschnúť na vzduchu.